Stařecké skvrny (často nazývané také jaterní skvrny) jsou místa se zvýšenou pigmentací, která se často objevují na kůži starších osob. Skvrny jsou ploché, jejich barva může být světle nebo tmavě hnědá, u někoho také šedá nebo až černá. Jejich výskyt je velmi častý, postihují až 90 % osob nad 50 let1. Skvrny se nejčastěji objevují v obličeji a na rukou, s přibývajícím věkem se mohou rozšířit na celé tělo. Jedná se o nezhoubné změny na pokožce, které mohou pro někoho představovat významný kosmetický problém, ale zdraví nijak neohrožují.
Proč stařecké skvrny vznikají
- skvrny nemají prokázanou souvislost s fungováním jater,
- příčina jejich vzniku není známa, ale vzhledem k tomu, že se skvrny nejčastěji objevují na místech vystavovaných slunci, je důvodem zřejmě nadměrné slunění pokožky,
- s věkem skvrny přibývají a zvětšují se,
- svou roli hrají genetické faktory – pokud se skvrny vyskytují ve vaší rodině ve zvýšené míře nebo v mladším věku, než je obvyklé, je možné, že se takto projeví i u vás.
Léčba stařeckých skvrn
- kožní lékař vám může doporučit depigmentační krémy, které při pravidelném používání mohou skvrny zesvětlit,
- zesvětlení skvrn je možné také pomocí laserové terapie nebo peelingu,
- žádná z metod však neodstraní skvrny zcela a nezabrání vzniku skvrn nových.
Jak předejít stařeckým skvrnám
Skvrnám nelze zcela předejít, ale rozumnou prevencí je neopalovat se na slunci a v soláriích a chránit se před silným sluncem pomocí opalovacích krémů.
Zdroje:
1 Litin, Scott, M.D. Mayo Clinic Family Health Book, 4. vydání, Rochester: Mayo Clinic, 2009
Beers, Mark H., MD. The Merck Manual of Health & Aging, USA: Merck & Co., Inc.