Povinnost platit výživné na dítě může přejít i na prarodiče

V České republice končí rozvodem téměř každé druhé manželství. Rozvod často postihuje i rodiny s dětmi a velkým problémem se stává placení výživného. Podle Asociace neúplných rodin neplatí výživné až třetina rodičů.

Vyživovací povinnost rodičů je primární, ale v některých případech může soud nechat platit výživné také ostatní předky dětí, tedy především prarodiče.

Na otázky k tématu nám odpověděl Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

V jakých situacích může nastat případ, kdy výživné platí prarodiče?

“Nejčastějším případem bude situace, kdy rodič nebude mít dostatečné finanční příjmy k tomu, aby mohl plnit vyživovací povinnost, popřípadě bude se záměrně ukrývat, aby se placení výživného dítěti vyhnul.”

Týká se výživné rodičů z obou stran, tedy může výživné platit i rodič osoby, která o dítě pečuje?

„Rodič osoby, která o dítě pečuje, tuto povinnost mít nebude, neboť osobě pečující o dítě nemůže být soudem uložena povinnost platit výživné dítěti. Vždy se bude jednat o prarodiče druhého z rozvedených manželů, kterému nebylo dítě svěřeno do péče.“

Jak se určuje výše výživného u prarodičů?

“Stejně jako u rodičů s vyživovací povinností se i u prarodičů rozhoduje o výši výživného individuálně a vychází se z jejich reálných příjmů a majetkových poměrů. Soud bere při rozhodování v úvahu i majetkovou a příjmovou situaci prarodičů osoby, které bylo dítě svěřeno do péče.”

O advokátní kanceláři HARTMANN, JELÍNEK, FRÁŇA a partneři, www.hjf.cz

Advokátní kancelář Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři poskytuje právní služby již od roku 1990, kdy byla založena. Právní zastoupení nabízí na území České republiky prostřednictvím dvou pracovišť v Praze a Hradci Králové.

Právní služby poskytované advokátní kanceláří jsou poskytovány v celém spektru práva soukromého i veřejného. Advokátní kancelář se specializuje zejména na tyto oblasti právních služeb: právo obchodní a korporační včetně oblasti cenných papírů, insolvenční právo, právo občanské včetně práva rodinného a pracovního, nekalá soutěž, reklamní právo a právo duševního vlastnictví, právo trestní, unijní právo a právní vztahy s mezinárodním prvkem, řešení sporů.

ir

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *