Nárůst tělesné hmotnosti, bolesti hlavy, návaly horka, emoční nestabilita nebo třeba nespavost. To vše a mnoho dalšího představuje obávaná menopauza. Renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan ve svém komentáři objasní, proč mají Japonky menopauzu mírnější a Švédky zase dříve, jak to měli s menopauzou naši předci či jaké dietářské chyby Češky v přechodu dělají.
Japonky mají klimakterium mírnější, konzumují více ryb a sóji než Češky
V našich zeměpisných podmínkách dochází k poslední menstruaci v životě ženy v průměru mezi 49. až 51. rokem života. Nefunguje to však u všech žen na planetě stejně. Čím severněji od Česka se přesuneme, tím je nástup menopauzy dřívější. Pokud budeme brát v potaz i to, jak ženy klimakterium prožívají, jestli mírněji či intenzivněji, musíme brát částečný ohled i na barvu pleti. Ženy se světlejším tónem mívají většinou příznaky intenzivnější. Intenzita v neposlední řadě závisí rovněž na stravovacích návycích ve vybrané oblasti. Krásným příkladem může být třeba Japonsko. Ačkoliv jeho část leží ve stejných zeměpisných šířkách jako Česká republika, tamní ženy se nepotýkají se stejnými klimakterickými potížemi jako Češky. Japonky totiž mají většinou ve stravě více produktů ze sóji a více nenasycených mastných kyselin, jelikož častěji konzumují rybí maso. To u nich vede ke zmírnění nepříjemných doprovodných symptomů přechodu. Nic však neplatí absolutně a bez výhrad, lidský organismus je složitý nástroj a i menopauzu tak ovlivňuje celá řada procesů a doprovodných faktorů, například genetika.
Prababičky měly menopauzu později, častěji rodily a kojily
Že menopauza není tak snadno a jednoznačně uchopitelná potvrzuje i fakt, že se v průběhu času mění doba jejího nástupu i intenzita příznaků. Naše babičky na tom byly ještě podobně jako naše matky, u prababiček a dalších předků už ale zaznamenáme změny. Jejich příčinou je s největší pravděpodobností počet dětí. Ženy tenkrát rodily častěji a hlavně déle kojily. Vzhledem k počtu dětí se tento proces opakoval poměrně často, což u těchto žen posunulo i nástup poslední menstruace, se kterou přicházely mírnější příznaky. Na druhé straně řada žen v té době tvrdě pracovala, jejich strava nebyla příliš hodnotná a tolik dětí třeba mít nechtěly nebo nemohly. Těmto ženám naopak mohla menopauza nastoupit ještě dříve, než je tomu v současnosti.
Autor článku: MUDr. Pavel Turčan
Zdroj: lesensky.cz