Hiátová hernie

Hiátová hernie (hiátová kýla) je vyklenutí části žaludku směrem k jícnu. Za normálních okolností jsou žaludek a jícen odděleny bránicí, ve které je otevřená branka pro průchod jícnu. Při hiátové hernii však tato branka ztratí pružnost a část žaludku se dostává nad ni. Hiátová hernie je častou příčinou refluxní choroby jícnu, protože narušuje funkci dolního jícnového svěrače. Hiátová hernie je poměrně častá u starších osob, odhaduje se, že je přítomna až u 25 % osob starších 50 leta až u poloviny pacientů s refluxní chorobou jícnu ve vyšším věku2. Hiátová hernie vzniká častěji u obézních pacientů1.

Příznaky a diagnostika hiátové hernie

Příznakem hiátové hernie je především pálení žáhy, dále obtíže při polykání, bolest za hrudní kostí, u některých pacientů zvracení. Hiátová hernie může způsobovat krvácení ze žaludku a anémii. Diagnostikuje se pomocí gastroskopie nebo rentgenovým vyšetřením polykacího aktu.

Léčba hiátové hernie

Léčba obvykle spočívá pouze v podávání léků pomáhajících při refluxní chorobě jícnu, jen ve speciálních případech je nutná chirurgická léčba.

Zdroje:

1Litin, Scott, M.D. Mayo Clinic Family Health Book, 4. vydání, Rochester: Mayo Clinic, 2009

2Topinková, Eva. Geriatrie pro praxi. 1. vydání, dotisk. Praha: Galén, 2010

Beers, Mark H., MD. The Merck Manual of Health & Aging, USA: Merck & Co., Inc.

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Hi%C3%A1tov%C3%A1_hernie