Polohovací lůžko může být předepsáno a hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění pro domácí ošetřování jen pacientovi ze zdravotních důvodů trvale upoutanému na lůžku a se zvýšeným rizikem tvorby proleženin. Může se jednat o pacienta bez schopnosti aktivního pohybu zcela odkázaného na pomoc druhé osoby, nebo o pacienta trvale upoutaného na lůžko, který má sice zbytkovou schopnost aktivní hybnosti, ale zároveň má některé z onemocnění výrazně zhoršujících stav kůže a podkoží, což zvyšuje náchylnost k proleženinám.
Polohovací lůžka jsou buď mechanická, nebo elektrická. Poukaz na polohovací lůžko pro domácí ošetřování v obou případech vystavuje pacientovi jeho ošetřující lékař příslušné odbornosti – ortoped, neurolog nebo rehabilitační lékař, a ten ho také předkládá ke schválení reviznímu lékaři. Schválen bude pouze při předpokladu dlouhodobého ošetřování pacienta v domácím prostředí. Bez souhlasu revizního lékaře nemůže být tento zdravotnický prostředek hrazen z veřejného zdravotního pojištění.
Žádost odesílá ke schválení reviznímu lékaři přímo navrhující lékař, pojištěnec do tohoto procesu není nijak zapojen. VZP schvalovací proces zjednodušila a vše je možno vyřídit i elektronicky, předáním dokladů v elektronické podobě na datovém nosiči nebo – přednostně – s využitím portálového řešení VZP Point. Reviznímu lékaři se posílá pouze Žádanka o schválení (povolení), samozřejmě se všemi podklady k vyřízení a náležitostmi dle metodiky. Revizní lékař se k žádosti vyjádří a kopii žádanky se svým stanoviskem odešle zpět navrhujícímu lékaři. Ten pak na základě schválené žádanky vystaví poukaz, kde sám potvrdí schválení, a to otiskem svého razítka, podpisem a vypsáním jména schvalujícího revizního lékaře.
Polohovací lůžko může být pojištěnci poskytnuto max. jednou za 10 let. Nemusí ale dostat nové, přednost má vždy zapůjčení repasovaného zdravotnického prostředku. Polohovací lůžka totiž patří mezi ty zdravotnické prostředky, které se pacientovi zapůjčují a zůstávají majetkem pojišťovny; případné pozáruční opravy v tomto případě hradí pojišťovna.
Poukaz má platnost 90 dnů; v této lhůtě je třeba ho předložit dodavateli (např. výdejně zdravotnických prostředků). Polohovací lůžko pak je vydáno v sídle dodavatele, pokud s ním nebude dohodnuto, že sama dodavatelská firma zajistí dopravu na adresu pojištěnce. Dovoz lůžka na adresu pojištěnce není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Součástí předání je i poučení o způsobu užívání zdravotnického prostředku a sepsání Smlouvy o výpůjčce.
Zdroj: www.vzp.cz