Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění dýchacích cest, které se objevuje každoročně v různě velkých epidemiích. V Česku se epidemie objevují nejčastěji v lednu a v únoru. Nejvíce nemocných je mezi dětmi a mladistvými, největší úmrtnost a riziko komplikací mají senioři.
Chřipka má inkubační dobu pouze 1 až 2 dny, přenos probíhá formou kapénkové infekce. Doba léčba je 7 až 14 dní.
Příznaky chřipky
Onemocnění začíná typicky náhle z plného zdraví, prvními příznaky jsou obvykle vysoká horečka (až ke 40°C) a celková slabost. Horečku obvykle doprovází zimnice, zvýšené pocení a ztráta chuti k jídlu. Dalšími příznaky jsou bolesti svalů, bolest hlavy, bolest v krku a kašel. Mezi příznaky chřipky obvykle nepatří rýma, může ale chřipku doprovázet.
U seniorů mohou být typické příznaky oslabeny, chřipka může probíhat bez horečky a bez kašle. Příznakem může být zmatenost nebo apatie, častěji se objevují komplikace – virový či bakteriální zápal plic, kardiovaskulární potíže, příp. také neurologické komplikace (encefalitida, meningitida).
Léčba chřipky
Léčba chřipky je zaměřena především na zmírnění příznaků a spočívá tedy v tlumení horečky a bolesti. Vhodné jsou léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu. K léčbě dále přispívá dostatek tekutin a klid. Doporučovány jsou bylinkové čaje (z květů černého bezu, lípy nebo heřmánku nebo z listů jitrocele) a silné drůbeží vývary.
Ve vážnějších případech je možné pacientům podat virostatika, léčbu je ale nutné zahájit již na začátku onemocnění, nejlépe v prvních 48 hodinách.
Kdy kontaktovat lékaře
- pokud je vám více než 65 let nebo máte chronické onemocnění, kontaktujte lékaře ihned na začátku onemocnění,
- pokud máte příznaky zápalu plic – těžký kašel, výrazné zahlenění, vysoká horečka, bolesti na hrudi při hlubokém nádechu a výdechu.
Očkování proti chřipce
Očkování proti chřipce je vhodné zejména pro:
- starší osoby a osoby s chronickým onemocněním – protože mají při chřipce zvýšené riziko vzniku život ohrožujících komplikací,
- děti a mladistvé – v kolektivech dětí se chřipka rychle šíří,
- zdravotníci a pečovatelé – mají vyšší riziko nákazy.
Složení vakcíny proti chřipce se každý rok mění, výrobci při výrobě očkovací látky vycházejí z doporučení Světové zdravotnické organizace. Nová vakcína pro daný rok je obvykle k dispozici v září. Nejvhodnější doba pro očkování je říjen až listopad. Účinnost vakcíny není 100%, protože virus chřipky je velmi proměnlivý. Vakcína však prokazatelně snižuje riziko onemocnění, popř. alespoň zmírní příznaky chřipky a riziko závažnějších komplikací.
Vakcína proti chřipce je v České republice ze zákona hrazena osobám nad 65 let, osobám s vybranými závažnými onemocněními a osobám ubytovaným ve vybraných zdravotnických a sociálních zařízeních. Konkrétní podmínky vám sdělí každá zdravotní pojišťovna.
Režimová preventivní opatření proti chřipce
- vyhýbejte se kontaktu s nemocnými lidmi a místům s větší koncentrací lidí,
- myjte si často ruce, rukama se nedotýkejte obličeje,
- nepůjčujte si věci od jiných osob, nezdravte se podáváním ruky a líbáním,
- používejte jednorázové kapesníky, které po použití vyhazujte do koše,
- při kašli a kýchání si zakrývejte ústa a nos,
- jezte hodně ovoce a zeleniny,
- pokud onemocníte, zůstaňte doma, abyste nenakazili další osoby v práci nebo ve škole.
Zdroje:
http://www.mzcr.cz/verejne/dokumenty/chripka_4664_2073_5.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%99ipka
http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/126290/chripka-10-bylinek-ktere-opravdu-pomuzou.html
Beers, Mark H., MD. The Merck Manual of Health & Aging, USA: Merck & Co., Inc.
Litin, Scott, M.D. Mayo Clinic Family Health Book, 4. vydání, Rochester: Mayo Clinic, 2009