Hysteroskopie

Hysteroskopie je endoskopické vyšetření dělohy. Během vyšetření je možné prohlédnout dutinu děložní, odebrat vzorek tkáně pro laboratorní vyšetření nebo provést drobný chirurgický výkon (odstranění polypů, srůstů apod.). Důvody pro provedení hysteroskopie:

  • krvácení po menopauze, krvácení během menstruačního cyklu, příliš silné menstruační krvácení,
  • polypy nebo myomy v děloze,
  • podezření na zhoubný nádor v děloze,
  • neplodnost,
  • cizí těleso v děloze,
  • kontrola po operacích dělohy,
  • odstranění reziduí po porodu nebo potratu,
  • kontrola nitroděložních tělísek.

Příprava na hysteroskopie

Před hysteroskopií není potřeba žádná zvláštní příprava. Pouze pokud je hysteroskopie prováděna v celkové anestezii, je nutné předoperační vyšetření a lačnění od předchozího večera.

Jak hysteroskopie probíhá

Hysteroskopie obvykle probíhá ambulantně bez nutnosti pobytu v nemocnici. Vyšetření se provádí 3 milimetry tenkým nástrojem, hysteroskopem, který je do dělohy zasunut přes pochvu a děložní hrdlo. Hysteroskop má na konci kameru, která umožňuje detailně sledovat vyšetřovanou oblast. Hysteroskop je dutý a do dělohy je přes něj během vyšetření vstřikován roztok, který umožňuje lepší snímání obrazu děložní stěny. Dutinou hysteroskopu je možné také zasunout chirurgické nástroje potřebné pro odebrání vzorku tkáně nebo pro provedení drobného výkonu. Vyšetření může být lehce bolestivé, pacientce je možné před vyšetřením podat léky proti bolesti.

Komplikace hysteroskopie

Hysteroskopie je velmi bezpečné vyšetření, které obvykle není rizikové. Jen výjimečně může dojít ke krvácení během operace, po operaci nebo k infekci dělohy. Pokud se po vyšetření objeví krvácení, bolesti nebo příznaky infekce (horečka, malátnost), kontaktujte vždy lékaře.

Opatření po hysteroskopii

O opatřeních po hysteroskopii se poraďte se svým lékařem. Obvykle je nutné dodržovat zvýšenou hygienu, vhodné je časté sprchování, ne koupele ve vaně. Doporučuje se také  vynechat zvýšenou fyzickou námahu několik dní po vyšetření a pohlavní styk po dobu několika týdnů.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hysteroskopie

http://www.igyn.cz/hysteroskopie_s_abrazi.html