I volně prodejné léky mohou ovlivnit pozornost při řízení auta

Americká Agentura pro potraviny a léčiva (FDA) vydala zprávu, ve které upozorňuje spotřebitele, že i některé volně prodejné léky mohou ovlivnit pozornost, např. při řízení auta nebo obsluze jiných zařízení. Těmito léky jsou zejména:

  • antihistaminika – používají se jako lék proti alergickým projevům, ale mohou být také součástí léků na nachlazení nebo proti bolesti. Po některých z těchto léků se mohou pacienti cítit ospalí, nesoustředění nebo mít zpomalené reakce,
  • léky proti průjmu – některé léky proti průjmu obsahují látky, které mohou vyvolat ospalost a ovlivnit tak schopnost řídit motorová vozidla. Jedná se např. o účinnou látku loperamid, která je hlavní léčivou látkou léku Imodium,
  • antikinetika – léky užívané proti nevolnosti v autě, autobuse nebo na lodi mohou také vyvolat ospalost a ovlivnit schopnost řídit.

Pokud řídíte auto, měli byste před začátkem užívání každého léku prostudovat příbalový leták, kde v části Řízení motorových vozidel, obsluha strojů najdete informaci o účincích daného léku na pozornost.

Ovlivnění pozornosti je častým vedlejším účinkem také u léků na předpis, zejména v kategorii antidepresiv a léků proti úzkosti. Seznam takových účinných látek spolu s přípravky, ve kterých jsou obsaženy, najdete na webu www.celostnimedicina.cz. Pokud potřebujete během užívání léku řídit auto či jiné zařízení, poraďte se o tom se svým lékařem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *