Také řešíte, jaký fotoaparát koupit? Zda vybrat zrcadlovku, výkonný kompakt nebo bezzrcadlovku? Poradíme vám!
1. Zrcadlovka je pro začátečníky ideální
Pokud hledáte nejlepší fotoaparát pro začátečníky, odolejte pokušení koupit si „ zatím jen nějaký obyčejný kompakt“. Doporučujeme pořídit si hned zrcadlovku, protože výsledky budou výrazně lepší než u „obyčejných“ kompaktů a hlavně: zrcadlovka vás „přinutí“ pochopit, jak to celé fotografování vlastně funguje. A dostat do krve různé funkce, bez nichž se nedá žít.
2. Dražší neznamená nutně lepší
Při výběru fotoaparátu ne vždy platí ono okřídlené „nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci“. I nejlevnější řady zrcadlovek nyní poskytují opravdu špičkovou kvalitu. A již za zhruba 14 – 15 000 korun se dají pořídit sety (tělo plus objektiv), které vám otevřou svět opravdu skvělých fotografií. „Vlastně mě hodně překvapilo, na jak vysokou kvalitu je možné za tyto peníze dosáhnout,“ říká fotograf Jan Rybář, který se zabývá testováním fototechniky na webu Fotoguru.cz. „Ruku do ohně bych v této kategorii dal za Canon EOS 100D, nic rozhodně nepokazíte ani Nikonem D3300.“
3. Zlatá střední cesta? Zrcadlovky kolem 20 000 Kč
Velmi oblíbené – a zcela právem – jsou zrcadlovky cenové kategorie kolem 20 000 korun. V případě Canonu jde o řadu, jejímž posledním modelem je Canon EOS 700D, u Nikonu pátrejte po stejně výborném Nikonu D5300. A stejně jako v minulosti platí, že nic nepokazíte ani tím, když si „počíháte“ na nějaký výprodej mírně starších modelů těchto řad. S těmito fotoaparáty budete mít v ruce nástroj, který vám dá opravdu široké možnosti. Jeden důležitý tip: kupte si set hned s dvěma objektivy, ten „dlouhý“ teleobjektiv není jen na focení nosorožců, ale i třeba na portréty. Bude se hodit!
4. Přichází čas malých a skvělých fotoaparátů
Velmi častá otázka, kterou dostávají fotografové po celém světě, zní: „Co si mám koupit za foťák, když se nechci vláčet se zrcadlovkou?“ Je to otázka stále důležitější. „V posledních letech se situace mění, už neplatí, že jen zrcadlovkám patří svět,“ říká fotograf Jan Rybář. A zatímco u zrcadlovek fotografové většinou radí držet se „velké dvojky“, tedy Canonu a Nikonu, u menších (tedy skladnějších) fotoaparátů do hry vstupují – a dost zásadně – i další značky: především Sony, Olympus a Fujifilm. „Za ceny kolem 20 000 některé modely těchto značek opravdu nabízejí kvalitu srovnatelnou s obdobnou cenovou kategorií zrcadlovek, rozhodně jich není třeba se bát,“ říká Jan Rybář o svých testech. „Například kvalita fotek z opravdu malého kompaktu Sony RX100 iii je ohromující – bohužel tedy stejně jako cena kolem 23 000 Kč,“ dodává.
5. Foťák nekupujte, pokud se ho nenaučíte ovládat
Na závěr důležitá poznámka: pokud se rozhodnete pořídit si skvělý fotoaparát, naučte se alespoň něco málo teorie. Ani sebelepší automatický režim nezvládne některé běžné situace (například) v horším světle. „Hodně lidí si myslí, že jejich zbrusu nový foťák za 20 000 korun přece musí fotit skoro sám, jenže tak to není,“ říká Rybář, který více než tři roky pořádá několikrát měsíčně oblíbený fotokurz Fotografem za jediný den. „Řeknu to upřímně: pokud dopředu víte, že nebudete mít čas přečíst si alespoň pár článků a zjistit třeba, co to je ISO, nemá investice do dobrého stroje moc smysl, nikdy fotoaparát nevyužijte naplno,“ dodává.
==reklama==
Zajímavé návodné články pro začátečníky:
Jak začít fotografovat v 10 krocích
Jak nastavit fotoaparát v 10 krocích
60 otázek a odpovědí o fotografováníVíce informací o výběru fotoaparátu i focení vám rád poskytne Jan Rybář: jan.rybar@amaze.cz
Autor článku: Jan Rybář
Zdroj: Fotoguru.cz, www.AMAZE.MEDIA