Osteoartróza je nejčastějším onemocněním kloubů, ve věku nad 70 let postihuje většinu populace1. Onemocnění se projevuje jako postupná destrukce kloubní chrupavky, která následně ovlivňuje i přilehlé kosti a další tkáně v okolí kloubu. Onemocnění se obvykle vyvíjí velmi pomalu, přičemž na počátku onemocnění nepociťují pacienti většinou žádné potíže. Osteoartróza obvykle postihuje velké nosné klouby, zejména kyčle, kolena nebo páteř, ale může postihovat i menší klouby, např. na rukou.
Příčiny osteoartrózy
- věk a genetické dispozice – riziko onemocnění narůstá s věkem a významným rizikovým faktorem je výskyt onemocnění v rodině,
- nadměrné zatížení kloubů – např. při sportu nebo kvůli obezitě,
- úraz, vrozené vady kloubů,
- důsledek jiných onemocnění – např. některých metabolických onemocnění nebo zánětů, v tomto případě je třeba léčit primární onemocnění.
Příznaky osteoartrózy
- bolest kloubů, zejména při námaze, v pozdějších fázích onemocnění také v klidu,
- typická je bolestivost na začátku pohybu,
- ztuhlost kloubů po nečinnosti, např. po ranním probuzení, ztuhlost však není tak výrazná jako u revmatoidní artritidy,
- zmenšení pohyblivosti kloubů, při výrazném postižení může dojít k úplné nepohyblivosti kloubů,
- postižené klouby mohou být na pohled oteklé a deformované, na prstech rukou se mohou objevit typické výrůstky do stran.
Diagnostika osteoartrózy
Základem diagnostiky je rentgenové vyšetření. Základním obrazem onemocnění je zužující se kloubní štěrbina, v pozdějších fázích onemocnění se na kostech v okolí kloubů tvoří kostní výrůstky, tzv. osteofyty, popř. dochází k deformaci tvaru kostí v těchto místech.
Léčba osteoartrózy
Léčba osteoartrózy je zaměřená na tlumení bolesti a posílení funkčnosti kloubů.
Farmakologická léčba
K tlumení bolesti při osteoartróze se používá zejména paracetamol a jiná analgetika, nesteroidní antirevmatika a opioidní analgetika. Lékař může předepsat také tzv. symptomatické léky s dlouhodobým účinkem, které mohou zpomalit rozvoj osteoartrózy. Při akutních silných bolestech je možné aplikovat do kloubů injekce s kortikosteroidy.
Režimová opatření
Pacienti s nadváhou by měli svou váhu snížit, aby zmenšili zatížení kloubů. Zatížení kloubů je možné snížit také použitím kompenzačních pomůcek (hole, berle) a vhodnou obuví s měkkou pružnou podrážkou, příp. s ortopedickými vložkami. Vhodné jsou rehabilitační aktivity zaměřené především na udržení pohyblivosti kloubů a zabránění ochabnutí svalů.
Chirurgická léčba
U velkých kloubů, zejména u kyčlí a kolen, je možná náhrada kloubu umělými implantáty.
Zdroje:
1 Beers, Mark H., MD. The Merck Manual of Health & Aging, USA: Merck & Co., Inc.
Litin, Scott, M.D. Mayo Clinic Family Health Book, 4. vydání, Rochester: Mayo Clinic, 2009