Fyzicky náročná práce, tzv. chudé jídlo, nebezpečné infekce a závislost na úrodě – s tím vším se museli naši předkové vyrovnávat. Přesto to vypadá, že se zdravím na tom byli lidé 19. století stejně nebo lépe než my, a to fyzicky i mentálně.
Studie s názvem Jak lidé žili, jedli a umírali ve střední době viktoriánské1 však přináší zjištění, která poukazují na to, že lidé 19. století se dožívali stejného věku jako my dnes, byli silnější a zdravější a demencí prakticky netrpěli. Příčinu vidí autoři v životních podmínkách a nutričně bohaté stravě té doby. A to se týká také velmi chudých lidí té doby.
Ve viktoriánské době2 byla tragicky vysoká kojenecká úmrtnost, která velmi zkreslila střední délku života. Nicméně pokud se zaměříme na ty, kteří přežili prvních pět let života, dostaneme obraz velmi podobný tomu dnešnímu. V 65 letech mohli muži očekávat ještě 10 let života, ženy ještě 8 let (z důvodu rizik spojených s porodem).
Vyváženou stravou k dobrému zdraví a kondici
Lidé zastávali velmi náročnou fyzickou práci a byli fyzicky zdatní – to se týkalo mužů i žen. Přestože jedli jednou tolik jako dnes, byla nadváha nebo obezita vzácná a spojována se střední nebo vyšší třídou. Tzv. dělnická strava byla bohatá na čerstvou zeleninu a ovoce, luštěniny, ryby a vnitřnosti, z dnešního pohledu možná jednostranná a „chudá“, přesto z objektivního hlediska nutričně velmi bohatá a vyvážená.
Kdy přišla změna k horšímu?
Rozvoj námořnictví a globálních trhů způsobil dovoz levných potravin z kolonií, které čím dál více ovlivňovaly stravu masové společnosti. Snížily se ceny potravin, rozšířila se konzumace masových konzerv, konzervovaného ovoce a kondenzovaného mléka.
Na první pohled by se mohlo zdát, že se jednalo o zlepšení ve stravě dělníků, což je však sporné. Jistě dosáhla pracující třída pestřejší stravy, ale její kvalita se výrazně zhoršila. Masové konzervy byly často příliš mastné a přesolené, masově vyráběný levný cukr zvyšoval produkci cukrovinek. Důsledky se projevily záhy – městské obyvatelstvo začalo strádat nedostatkem živin a nadbytkem soli a cukru.
Poučme se ze stravy našich předků
Dietní návyky jsou podstatným faktorem, který dlouhodobě ovlivňuje fungování našeho těla i mozku. Dnešní strava má vyšší podíl sodíku a draslíku a je chudá na čerstvé ovoce, zeleninu a omega-3 mastné kyseliny. Současně je obsah vitamínů, minerálů a dalších potřebných látek v dnešním ovoci a zelenině kvůli intenzifikované zemědělské produkci mnohem nižší než v minulosti. Mluví se o tzv. malnutrici typu B – přijímáme dostatek, mnohdy i nadbytek kalorií ale málo živin, jíme tedy pouze „prázdné“ kalorie. To s sebou nese nebezpečí pro naše tělo i pro náš mozek, protože ve stravě chybí celý komplex látek zajišťujících jeho správné fungování.
==Reklama==
Mysleme na to, co jíme
Odborníci kladou důraz zejména na nutričně bohatou a vyváženou stravu. To ocení nejen naše tělo, ale i mozek. Stejně jako lidé doby viktoriánské dle uvedené studie byli chránění před degenerativními chorobami díky nutričně bohaté stravě, dopřejme i my našemu mozku komplex potřebných látek, který najdete například v doplňku stravy Acutil, jehož složení bylo navrženo na základě výsledků řady klinických studií.
Autor článku: www.acutil.cz/
Zdroj: www.ogilvymorava.cz